buna as vrea si eu articolele de la acest text pe care o sa il scriu dar vreau si felul lor va rog muult :

In aceasta tacere aparu pe dupa coltul casei , din spate o femeie cu pasi sovaielnici . avea si in priviri o expresie de nedumerire si spaima ratacita ,dar linistita si parca resemnata la adapostul neputintei de a intelege . nedumerirea cobora si in miscari : << Stiu si eu ce sa mai fac , incotro sa mai merg ?! >> parca spunea . La coltul din fata al casei se opri cateva clipe , apoi urca prispa si se apropie de geamul deschis . se uita inlauntru . Pe pat doarme o femeie . avea parul desfacut si membrele desfacute in dezordine . o expresie de buimaceala parca definita se asternuse pe chipul ei ca si cand apasarea vietii interioare care o stapanea in aceste clipe de odhina adanca n-avea s-o mai paraseasca niciodata . femeia de langa geam apuca cu mainile de cercevele si sopti cu un glas inghesuit de o detasata , intensa si impersonala neliniste :

- Joito !

nici un raspuns

[ Va rog muult ajutati-ma ca aceasta tema este pt maine ... ]

1

Răspunsuri

2014-09-18T19:56:13+03:00
Articol hotărît, enclitic: -l, -a, -i, -le, -lui, -ei, -lor; articol nehotărît: un, unui, o, unei, niște, unor; articol posesiv: al, a, ai, ale, alor; articol demonstrativ: cel, celui, cea, celei, cei, cele, celor. Scuze dar nu am timp sa le caut in text sper sa te ajute
mda mersi oricum pe astea le stiam si eu dar eu vruiam cuvintele si felul lor ..... :/