Răspunsuri

2014-09-18T16:29:53+03:00
Undeva,pe la nordul ărioarei noastre,se află un sat.Un satț ș ca toate satele. Cu case i grădini.Cu vii i livezi. Cu bătrîni iș ș ș copii. Pe la pereferia lui se află o casă.Poate nu prea arătoasăpentru unii,dar foarte frumoasă pentru mine. E casa mea.casă ărănească,simplă ca majoritatea celor din vecină-țtate. Se află în mijlocul ogrăzii. Împrejur construcii de totțfelul,doar trăim la ară. Iar ăranul întotdeauna agoniseteț ț și aduce la gospodărie. Ici-un grajd,colo-un hambar pentru fîn.și tot aa,din toate cite oleacă.Din vorbă în vorbă,văd că m-amȘ șabătut de la subiect. Mai pot spune că e o casă bătrînă. Cîteploi n-au bătut-o,cite geruri n-au îngheat-o! Dar ea i pînăț ș aszi ne încălzete,ne adăpostete. Ca nite gospodari buni,amș ș ș reparat-o,i-am pus temelie nouă,am schimbat acoperiul, amșfăcut-o să arăte gospodărete. Avem toate cele necesare,nimicș în plus.Eu consider că o casă trebuie să fie bogată nu numaimaterial,ci i spiritual.Ce folos dacă ai un castel în care bîntuieșnumai certuri i neînelegeri. În casmea,însă, linite, paceș ț șarmonie.Ne stimăm i ne ajutăm unul pe altul.ș șÎmi place casa mea cu ajunsurile i neajunsurile pe care leș are,deoarece casa părintească e locul unde mă simt cel maibine. Chiar i cînd voi crete i voi fi departe ,sînt sigur, glasulș ș șblind i dulce al casei mă va chema în leagănul ei.