Răspunsuri

2014-09-16T18:48:00+03:00
2014-09-16T18:50:02+03:00
Aliterația constă în repetarea consoanelor sau silabelor initialePrin vulturi vântul viu vuia,
Vrun prinț mai tânăr când trecea.
Rima  Rima este o potrivire a sunetelor de la sfârșitul a două sau mai multe versuri, începând cu ultima silabă accentuată.
La un semn deschisă-i calea și s-apropie de cort
Un bătrân așa de simplu, după vorbă, după port.
- "Tu ești Mircea?"
- "Da-mpărate!"
- "Am venit să mi te-nchini,
De nu, schimb a ta coroană într-o ramură de spini."
Repetiția constă în repetarea unui cuvânt sau a unei expresii în diferite poziții ale enunțului.
La rândul eiComparația este una dintre cele mai frecvente figuri de stil și constă în alăturarea a doi sau mai mulți tMetafora este figura de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese. Procesul de realizare a metaforei constă în „punerea semnului identității între două obiecte diferite (lucruri, ființe, persoane) prin numele lor, pe baza unei analogii“.Să urmărim exemplul metaforei din poezia eminesciană Melancolie:Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă,
Prin care trece albă regina nopții moartă.
ermeni cu scopul evidențierii primului termen.Dar nu se poate scrie decat sub forma epitetului personificator pentru a se alatura figurii de stil.Epitetul este figura de stil constând în determinarea unui substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb etc., menit să exprime acele însușiri ale obiectului care înfățișează imaginea lui așa cum se reflectă în simțirea și fantezia scriitorului.

bafta la test si sper ca ti-am fost de ajutor mult succes maine