Răspunsuri

2014-09-15T18:17:08+03:00
În viața noastră, cărțile trebuie să aibe o însemnătate aparte. Încerc să îmi amintesc fiecare ființă de hârtie cu care am intrat în contact prin lecturi. Cărțile au nevoie de imaginația cititorului, nu poți să le descoperi cu adevărat dacă nu ești pregătit pentru textul respeciv, fără o transpunere corectă a personajelor redate în cuvinte.Cărțile m-au schimbat puțin câte puțin, mi-au însoțit drumul prin viață, m-am bucurat și am suferit alături de personaje principale cu așa intensitate încât de cele mai multe ori doream să schimb finalul cărții, a poveștii, a firului.În lumea cărților trebuie să fim întodeauna călători. Nu ne oprim niciodată la una favorită, întodeauna vor exista altele mult mai speciale care ne vor modela obsesiv de frumos, de pur, de autentic. Călătoria în lumea cărților trebuie să fie una curată, am câteva carti de Max Lucado pe care le îndrăgesc. Le recitesc mereu când am nevoie de speranță. O găsesc întodeauna acolo unde este de fapt, în mintea mea, dorinică să-mi ofere încă o filă din viață, încă o perioadă în care știu că trăiesc la intensitate maximă.
ajutama te rog
amintesteti regulile de punctuatie invatate in clasa a V-a . scrie cite un exemplu pentru a ilustra izolarea prin virgula a :
1) partilor de propozitie multiple ( omogene ):
a) subiecte
b)nume predicative
c)atribute
d)complemente