Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-15T16:30:28+03:00
Frumusetea adevarata a lucrurilor nu poate fi exprimata decit in limba pe care o vorbesti in cazul meu este Limba Romana.Ce minunata este aceasta limba! Ce nuante aparte imi dau seama ca are.Aceasta am observat de cind am inceput sa invat alte limbi ,nu spun ca alte limbi nu ar fi frumoase dar atit de proprie,atit de clara, atit de familiiara nu este alta decit limba romana.Numai in limba romana poti plinge ,numai in ea poti scrie,cinta si te poti ruga.Suntem romani pt ca vb romaneste .Nimic altceva nu ne defindeste atit de fundamental nici credintele, nici obiceiurile,nici granitele.In momentul in care vom inceta sa vorbim aceasta limba nu vom mai avea identitate.Dar multi dintre noi astazi am inceput sa o facem,fara sa stim ca suntem victimele unui razboi impotriva limbii romane,impotriva propriei noastre identitati spirituale.
De aceia fiecare dintre noi e dator in masura posibilitatilor noastre sa apere aceasta limba mostenita de la stramosi care ne defineste ca neam in multitudinea de graiuri de pe acest Pamint
Eu asta am scris la compunerea mea...sper ca te-am ajutat si pe tine;)

1 5 1