Care este semnificatia oximoronului "intuneric de argint" si "suferinta dureros de dulce"?

2
"ïntuneric de argint" poate reprezenta mica farama de speranta intr-o lume efemera, iar "suferinta dureros de dulce " poate reprezenta durerea provocata de iubirea pasionala cand dragostea dintre cei doi au gasit adroginul(perechea ideala de la originile lumii) .Daca ne-ai spune si poezia din care fac parte versurile, ca imi suna mult prea cunoscut, dar nu-mi aduc aminte poezia :) poate ti-as putea da mai multe informatii referitoare si la regatura cu textul a celor doua figuri de stil
prima nu stiu. "suferinta dureros de dulce" face parte din Oda de M. Eminescu
aaa da, in legatura cu restul poeziei "suferinta dureros de dulce"reprezinta durerea pe care o simte omul de geniu fata de dragostea neinteleasa(aici sunt doua interpretari, una fata de o femeie(omul simplu efemer) sau fata de cunoastere,absolut) la poezii poti interprea cum vrei tu versurile. asta e parerea mea :)

Răspunsuri

2014-02-13T16:58:30+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Intuneric de argint se refera la lumina lunii, care ofera o cunoastere partiala, non-intruziva a lucrurilor.
suferinta dureros de dulce - marcheaza obsesia eului liric fata de iubirea neimpartasita si placerea pe care i-o aduce apropierea mortii..
Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-13T18:31:13+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Oximoronul are rolul de a aduce 2 cuvinte în opoziție pentru exprimarea plastică a unei idei. Astfel se realizează un contrast puternic, accentuat şi, aşa cum a explicat Nipo foarte frumos, "întuneric" simbolizează necunoaşterea căreia autorul îi suprapune 'luna', simbolul căutărilor necontenite; astfel, cunoaşterea devine parțială şi prețioasă prin aducerea luminii lunii în plan cromatic, obținându-se "întuneric de argint". Cu "dulce durere", te poți juca la fel. Durerea provenită din dragosye e dulce dacă există speranța unei iubiri împărtăşite.
2 4 2