As dorii sa ma ajutati la acest exercitiu de limba romana: 1-Completati spatiile punctuate cu formele potrivite ale pronumelui reflexiv a- Rade de altii dar ..... nu ...... vede. (A.c) b- Animalele salbatice ...... cauta singure hrana.(D) c-....-am convins singuri.(A.c) d-.....imbrac si apoi...... fac temele.(A.c) e-.... pui lucrurile in ordine.(D.) f-..... incalta, ..... potrivi rucsacul in spate si iesii vesel.(A.c)

2
1)pe el nu il.. 2) isi.. 3) L-am.. 4)Ma. imi 5) Sa.. 6) se.. Isi Nu stiu cat de bine:))

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-13T16:31:53+02:00
                                                                                                                                       a- Rade de altii dar pe sine nu se vede. (A.c)                                                                              b- Animalele salbatice isi cauta singure hrana.(D)                                                                  c-Ne-am convins singuri.(A.c)                                                                                                d-Ma imbrac si apoi imi fac temele.(A.c)                                                                                e-Iti pui lucrurile in ordine.(D.)                                                                                                f-Se incalta, isi potrivi rucsacul in spate si iesi vesel.(A.c)

1 5 1
2014-02-13T16:35:18+02:00
A. ...pe sine,....se      b. ... isi...      d. ...ma;...imi      e. sa     f. se,... isi