Ajutatima va rog frumos
Ex-1.In ce consta specificul dezvoltarii statelor germane catre mijlocul secolului al XIX- lea.?
Ex-2. De ce era necesara unificarea statelor germane?
Ex-3.O comparatie a procesului de unificare a Italiei si Germaniei?

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-14T14:46:57+03:00
Aici eu te pot ajuta!si eu sunt la aceasta tema acum la istorie,si o inteleg foarte bine...
Deci:
ex.1-aici este important sa scrii etapele principale in procesul unificarii Germaniei...
1)anul\data:1848-1849
2)evenimente:
*1862(Otto von Bismarck in septembrie 1862 devine prim-ministru al Prusiei)
*1864(Otto von Bismarck a facut sa izbucneasca razboiul austro-prusac)
*1870-1871(Ultimele bariere in calea crearii Impriului German,sub conducerea Prusiei au fost inlaturate in urma razboiului Victorios din anii 1870-1871 contra Frantei)
*1871(Statele sud-germane sunt incluse in componenta Imperiului German in Sala de Oglinzi a palatului de la Versailles)
=concluzie:In concluzie,pot spune ca in sec19 s-a in cheiat procesul de formare a natiunilor si a statelor nationale.

ex.2-aici trebuie o concluzie...deci:
*Era important unificarea statelor Germane,fiind ca se produceau multe razboiuri...multi doreau sa ocupe tronul(adica sa fie regi).

ex.3-comparatie:
Aici la razboiul Italian a fost spus asa:
(razboi in alianta cu Prusia contra Austriei)-dar la Germania(Prusia s-a aliat cu Austria pentru a invinge Danemarca intr-un razboi scurt)
           SPER CA TE-AM AJUTAT,BAFTA!!!!!.........(K)(K)

20 4 20
cl 8 esti??:D
DAR PE CIND ITI TREBUIE?CA TEMA II MARE OHOHO
la punctul 2 citesti studiul de caz si gasesti ceea ce crezi ca este important(eu mereu fac asa)
pe miine
da sunt clasa 8