Un pachet de unt costa cat 3kg de faina, iar un kg de faina costa cat2 pachete de biscuiti.O gospodina a cumparat un pachet de unt, 4 kg de faina si 4 pachete de biscuiti, platind in total 18 lei.Cat costa fiecare produa?

1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-09-14T15:04:58+03:00
X=unt
y=faina
z=biscuti

x=3y⇒x=3*2z⇒x=6z
y=2z

x+4y+4z=18
6z+4*2z+4z=18
6z+8z+4z=18
18z=18
z=18:18
z=1 leu/ kg de biscuiti

y=2z
y=2*1
y=2 lei / kg de faina

x=6z
x=6*1
x=6 lei / pachetul de unt
5 3 5