In generala nu prea am facut engleza.. acum trec la liceu..din ce ar putea sa-mi dea la testul initial? Ce ar trebui sa invat si la gramatica si la literatura?

2
intai se face recapitulare 1-2 ore, abia apoi se dau testele initiale. asa ca poti sa mergi direct la profa/prof, sa-i spui situatia ta, si s-o intrebi ce-ai putea recapitula/invata pt test. literatura nu se da la testele initiale - dar e posibil sa existe ex prin care sa se verifice nivelul vocabularului. sigur se dau vb neregulate si timpurile.
pai cel mai mult ar trebui sa sti gramatica ,verbe apoi pronuntarea .
testele initiale se dau in scris, de ce sa stie pronuntarea?
Multumesc mult.
in general, daca nu esti la clasa de bilingv unde se studiaza engleza la nivel intensiv, la orele de engleza se face gramatica usoara unde recapitulezi tot ce ai invatat in gimnaziu si inveti sa compui compuneri, scrisori si esee argumentative pe teme date. mai faci si literatura engleza dar asta este doar o parte din ore in care discuti despre anglia si traditiile ei, dar nu foarte mult cum se face la bilingv, in concluzie inveti doar atat cat trebuie ca sa poti trece competentele la bac

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
  • Utilizator Brainly
2014-09-13T22:27:06+03:00
Gramatica-verbe,conjugari,timpuri,verbe modale,prepozitii
literatura-gradele de comparatie,zilele saptamanii,lunile anului,anotimpurile,data si ora

sper ca te-am ajutat!
1 5 1
2014-09-13T22:31:28+03:00