Răspunsuri

2014-09-13T14:25:01+03:00
3l........45lei
1l.........x

x=45/3= 15 lei

6kg..........3lei
1kg...........y

y=3/6= 1/2=0,5 lei

2*15+4*0,5= 30+2=32 lei plateste mama
2014-09-13T14:28:12+03:00
Cat costa litrul de ulei?
45:3=15lei
Cat costa 2 l de ulei?
15*2=30lei
Cat costa 1 kg de orez?
3 :6=0,5lei
Cat costa 4 kg de orez?
0,5*4=2 lei