Un producator a adus la piata 125 de kg de mere si de 5 ori mai putine kilograme de pere.Pana la pranaz i-au mai ramas 97 kg de fructe.Un kilogram de mere costa cat un kilogram de pere,adica 3 lei.Ce suma a incasat pe cantitatea de fructe vandute?

1
125+25=150kg de fructe.
150-97=53Kg au ramas
125*3=375 lei a incasat pe mere
25*3=75 lei a incasat pe pere
375+75=450 lei a incasat pe legume

Răspunsuri

2014-09-13T14:22:08+03:00
125:5=25kg pere
125+25=150kg fructe aduse la piata
150-97=53kg fructe vandute
53x3=159lei a incasat pe cantitatea de fructe vandute