1 . Prin clorurarea fotochimica a metanului s-au obtinut patru compusi organici : A, B, C, D . Stiind ca cei patru compusi au un coninut crescator de clor :A<B<C<D si ca ei s-au obtinut in raport molar : 1:2:2:1, se cere :
a) scrie ecuatiile reactiilor chimice de obtinere a celor patru compusi organici : A,B,C,D din metan ;
b) calculeaza volumul de metan introdus masurat in conditii normale , daca din proces se obtin 30 mmoli HCl .

putin ajutor va rog :(

1
Mina, daca vrei sa vezi rezolvarea acestei probleme, intra la profilul meu si du-te la pagina 9. Este o intrebare pusa de utilizatorul ioana2097, la care am raspuns acum o saptamana. Mie mi-a dat rezultatul diferit decat cel care ti s-a prezentat aici la rezolvare. Cel putin aceea este parerea mea cu privire la modul de rezolvare. Daca rezolvarea mea crezi ca te ajuta cu ceva, poti s-o citesti. Succes !
De fapt, daca stii raspunsul la problema, poti sa verifici daca raspunsul meu este sau nu este corect.
am inteles :3 ... iti multumesc mult .. sper ca ma poti ajuta in continuare :) .. frumos ca mi-ai spus despre aceasta gresala <3

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-13T16:40:59+03:00

a. CH4 + Cl2-> CH3Cl + HCl 3

CH3Cl + Cl2-> CH2Cl2 + HCl

CH2Cl2 + Cl2-> CHCl3 + HCl

CHCl3 + Cl2-> CCl4 + HCl

b. 1:2:2:1 il inmultim cu x pentru a afla multiplul raportului molar dat. => x mmoli A, 2x mmoloi B, 2x mmoli C si x mmoli D. Din aceasta rezulta ca sunt 6x mmoli de HCl din reactii( adun x+2x+2x+x). Stiind ca rezulta 30mmoli de HCl=> 6x=30=> x=5

Dat fiind faptul ca reactiile decurg mol la mol, rezulta 26 mmoli de CH4( adun 5*1+5*2+5*2+5*1). V=V0molar*nr de moli=26mmoli*22,4=582,4mL 

11 3 11