Răspunsuri

2014-02-13T12:37:41+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Domnitorii Moldovei erau oameni intelepti.
Stefan cel Mare a fost domnitor, care a zidit cele mai multe manastiri.
Vrancioaia si-a trimis fii la lupta, pentru a scapa tara de vrajmasi.
Recunosc diferenta dintre a ctitori si a zidi. Totusi, ce informatii scrise avem despre Stefan cel Mare, cu exceptia cronicilor lui Ureche. De ce nu poate fi el domnitorul care a zidit cele mai multe manastiri? Poate era un membru al unei loje masonice. Iar actul constructiei este intrinsec legat de activitatea acesteia.
Da. As scrie asa ceva la limba romana.
Istoria nu a fost punctul meu forte, recunosc, dar pe la toate manastirile la care o sa mergi o sa vezi ca se spune ca a fost Ctitorita, nu zidita.
Nici o maicuta sau calugar nu o sa iti spuna cum s-a numit cel care a pus caramida pe caramida
Bine, tu asa sa scrii, dar hai ca atunci cand ajutam pe altii sa incercam sa ne tinem cat de cat de date istorice si de modul in care sunt folosite anumite cuvinte si expresii
2014-02-13T12:38:49+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Stefan cel Mare a fost un domnitor care a ctitorit multe manastiri
Moldova este o regiune situata in estul Romaniei.
Astazi bunica mi-a spus despre legenda Vrancioaiei.
10 4 10
Mihai Viteazu a fost domnitor
Moldova se invecineaza cu romania
Am citit o carte despre legenda Vrancioaiei