Pentru 8 kg de mere platim 32 de lei . Cat vom plati pentru 42 kg de mere ?

2
afalam cate e un kg 32 :8 =4
dupaia 4 lei kg ori 42 kg = 84 lei
4*42= 168! 2*42= 84...
32:8=4 , 4x42=84
a scazama 168 nu eram atenta va rog sa ma eirtati aveai dreptate Rawan

Răspunsuri

2014-09-12T14:57:42+03:00
Folosim regula de trei simpla 

8kg.....32 lei 
42kg .....x lei 

x= 42· 32 : 8
z=  168 lei 
1 5 1
2014-09-12T15:01:41+03:00
42*32/8 
se simplifica 32 cu 8 si da 42*4= 84 de lei

oh scuze am crezut ca 2* 42
da rezultatul este 168 lei