Lectia : Puiul - Ioan Alexandru Bratescu Voinesti

a) Comparati faptele si gesturile prepelitei cu cele ale unei mame grijulii .
Lectia : Puiul - Ioan Alexandru Bratescu Voinesti

b)Descrieti scena mortii puiului neascultator si aratati semnificatia
imaginii degetelor ghearei "impreunate ca pentru inchinaciune" .

c) Explicatii semnificatia titlului operei literare Puiul .

d) Exprimati-va parerea in legatura cu decizia prepelitei de a pleca in lunga calatorie cu puii sanatosi , abandonandu-l pe cel ranit .

Am nevoie urgent , va rog frumos !!!

2
dar imi trebuie rezolvarea
Mai bine încerci singură, are mai multă valoare căpuşorul tău, să ştii!
eu shtiu opera dar nu o am in fata mea ca sa-ti spun la celelalte
nu conteaza
macar imi raspunsasi la doua]

Răspunsuri

2014-02-12T22:51:53+02:00
A) o mama grijulie nu-si parasea copilul, se straduia sai fie mereu alturi shi pentru fiecare mama fiecare copil al ei este important
d) consider ca prepelita mama n-a procedat corect abandonind puiul, deoarece putea sa gaseasca o solutie mai convenabila pentru a iesi din aceasta situatie
putea macar cuiva sa-i lese puiul ei. o mama adevarata nu-si abandoneaza copiii
11 4 11
Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-12T23:29:54+02:00
b) ...Prepelita decide de a-si lasa puiul ranit acolo , pentru a-si salva ceilalti pui zdraveni .
Puiul striga dupa prepelita si dupa fratiorii lui sa nu-l lase acolo , a incercat sa se tarasca dupa ei , dar totul a fost in zadar . El a ramas singur intr-un loc , uramrindu-si cu ochii familia pana nu s-au mai vazut . Asa puiul ranit a ramas singur pana ce iarna si-a facut simtita prezenta. Puiul avea vedenii  , inchipuindu-si ca un caramb de cizma pe care se urcase o furnica este aripa calda a mamei. Se clatina in stanga si-n dreapta , iar apoi cade jos fara viata.
Semnificatia imaginii degetelor ghearei ''impreunate ca pentru inchinaciune'' se refera de fapt la faptul ca atunci cand un pui moare , isi strange ghearele.

c) Semnificatia titlului operei literare ''Puiul'' este ca lectura se refera la neascultarea puiului fata de mama sa .
18 4 18