Răspunsuri

2014-02-12T20:46:00+02:00
Complementul indirect raspunde la intrebarea ce? 
si tu zici:
 la ce sa renunt? la acesta idee (se exprima prin substantiv) si e in cazul Acuzativ cu prepozitia ''la''

2014-02-12T21:06:36+02:00
Complementul indirect este "idee" , raspunde la intrebarea "la ce" si se exprima prin substantiv comun.
In a doua propozitie complementul indirect este "ea" , raspunde la aceeasi intrebare si se exprima prin pronume personal.
Comentariul a fost şters
Draga Manuelica, nu vad unde am tipat...eu cred ca tu pur si simplu inventezi ceea ce vrei tu, doar pentru ca nu stii la ceea ce ma refeream eu, sau ce gandeam..Iar cand am scris cu caps lock, am scris asa doar pentru ca am vrut nu ca nu vezi..
Acum...nu stiu cat de bine m-ai inteles...pa-pa :)
@Kenta nu vad unde sunt ''agramata''...fara suparare, te-ai uitat si tu pe wikipedia si apoi vii si-mi spui predici mie..iar acel profesor este mult mai destept decat tine ...nu cred ca ai invatat tu cartea pe care a invatat-o el; si mai e un lucru...eu nu vad unde am scris ca ceea ce am scris despre compl. ind. m-a invatat profesorul!? :))) asa scrie in cartea mea de Lb. Romana si nu este nevoie sa-i recomanzi tu ce liceu trebuie sa repete! O seara cat mai ajutatoare, iti doresc in continuare!
:p