Răspunsuri

2014-09-10T17:48:22+03:00
In zilele noastre stam pe net ore sau mai bine zis zile intregi. Comunicam pe retelele de socializare, privim filme, intr-un fel ne distram, dar oare nu pierdem nimic prin aceasta distractie? Aud deseori persoane care se pling ca timpul trece foarte repede cind stau pe net. Si mie mi se intimpla sa treaca timpul foarte repede pe net, dar nici nu se compara cu cit de repede trece timpul atunci cind citesc.
Unii vor spune ca e foarte plictisitor sa citesti.  Desigur, cum sa nu fie plictisitor sa citesti cind tu nu depui suflet in asta? Trebuie sa intri in pielea personajului, sa simti ce simte el… Prima mea carte am citit-o in 2 ani, pentru ca ma impuneau parintii, acum pot citit o carte in 2 sau poate chiar si in o zi, pentru ca atucni cind citesc, nu citesc cu ochii, ci cu sufletul.
Altii spun ca nu au timp, ca sunt ocupati cu treburi mai importante decit cititul… Uneori cu greu imi stapinesc risul cind aud asa scuza… Desigur, statul pe net e mult mai important decit cititul… Pentru unii ,,O zi in care nu atingi tastatura este o zi pierduta” (Aurelian Silvestru in Cel ratacit). E destul de tragic acest fapt. Eu as redacta un pic acest citat, dupa mine ar trebui sa sune astfel ,, O zi in care nu citesti este o zi pierduta”.
Da, nici eu nu am timp, dar citesc. Ziua nu am timp, dar asta nu e o scuza, citesc noaptea.
Imi pare cu adevarat mila fata de persoanele care spun ,, Mai bine privesc filmul decit sa citesc cartea” cu timpul m-am obisnui, pentru ca aud foarte des aceasta afirmatie. Desigur, pentru unii e mai usor sa privesti filmul, dar mie mila de ei, pierd atit de muuult… Atit de multe emotii, detalii, scene, si cel mai important, pierd imaginatia. Filmul e asa cum au vazut alti oameni poveste din carte. Oare de ce niciodata nu corespunde carte cu filmul?! Fiecare vede prin prisma sa imaginile artistice si privind filmul vezi imaginile artistice pe care si le-au imaginat altcineva.
Ma intorc din nou la faptul ca pentru unii e plictisitor sa citesti. Pentru mine e mai distractiv sa citesc decit sa stau pe net. Cind citesc uit toul, parca nu mai fac parte din lumea asta, simt ce simte peronajele, rid si pling impreuna cu ele, si nu regret nimic. Cartile inca nu m-au tradat niciodata, nu m-au jignit niciodata. E un prieten adevarat, si ma bucur ca-l am. Surid cin vad cum altii se mira cint de repede citesc, viteza asta uneori ma intristeaza. Todeauna vreau sa vad care va fi sfirsitul, dar cind ajung aproape de el sunt foarte trist. Nu vreau sa ma despart de personajele mele. De ce personajele mele? Pentru ca intru-un fel sunt ale mele, am trait totul ce au trait ei  si ma intristeaza gindul ca urmeaza sa termin roamanul. Uneori parca as fi opsedat, vreau sa citesc atit de multe romane, ca mi-e frica ca nu-o sa reusesc. Deseori cind vreau sa incep un nou roman nu stiu pe care sa-l aleg, ma uit la ele si toate ma tenteaza. Regret foarte mult ca am asa de putin timp, in general citesc 3 ore pe zi si dorom foarte putin. Uneori as vrea sa fiu vampir, ziua sa-mi fac treburile obisnuite, iar noaptea sa citesc. Deseori visez cu ochii deschisi, ca si acum…
O zi perfecta, pentru mine o zi perfecta ar arata un felul urmator: O zi insorita, in padure cu o serie de romane captivente. O zi in care sa stau pe iarba sau sa plutesc intr-o barca pe un lac cititnd. Ar fi o zi perfecta.
Citesc si stiu ca nu pierd nimic. Sunt implinit si regret doar un singur lucru, regret ca am atit de putin timp ca sa citesc… Nu-mi imaginez viata fara carti, ar fi mult prea monotona…
1 5 1