Nu știu ce profil să aleg. Științelor naturii sau Științe Sociale?
Științele naturii nu prea îmi place deoarece la chimie și fizică am avut în clasa a 7-a, respectiv a 6-a media 5 pe al doi-lea semestru la fizică, după ce în primul semestru am avut 9. La chimie în clasa a 7-a am avut mediile în ambele semestre 5, nu înțeleg nimic la niciun din aceste materii, mai ales chimie. Matematica îmi place, dar sa nu fie foarte grea, biologia e printre preferatele mele :)
Științe sociale - nu prea îmi place istoria, deoarece nu imi place să tocesc, iar in a 11-a și a 12-a nu mai fac :(
Aș alege științe sociale, dar vreau să fac facultatea de arhitectură.
Ce profil să aleg pentru a merge la această facultate în viitor?

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-06T22:27:29+03:00
Referitor la matematică, fizică şi chimie... nimeni nu te ia de la 0. Faceţi ceva recapitulare, apoi materia se aprofundează. Cu mediile din generală, nu îţi recomand ştiinţe ale naturii. Profilul ideal ar fi cel de arte vizuale. Sper că am ajutat!
Dacă merg la Științe Sociale pot merge la o facultate de arhitectură?
De ce nu? Atâta timp cât treci probele de admitere, nu contează profilul absolvit.
Atunci este bine, deoarece în paralele mă gândeam să fac desen tehnic pentru a mă ajuta la examenul de admitere la facultatea dorită de mine.
Perfect aşa! Multă baftă :*
Mulțumesc :)
2014-09-06T22:29:28+03:00

Daca spui ca nu prea te pricepi la fizica si chimie ar fi de preferat sa alegi stiinte sociale

Pana la urma când alegi o specializare trebuie sa o alegi pe cea care se potriveste cel mai mult cu sclipirea ta. (fiecare are o inclinatie catre ceva).

da
ca sa intri la facultate de arhitectura o sa dai o proba eliminatorie de desen
deci nu conteaza ce profil ai in liceu
În paralel cu liceul indiferent de profil aș fi mers la desen tehnic (meditații). Iar dacâ tot fac asta, iar profilul si Bac-ul nu prea contează, am zis să ma duc la un profil mai ușor, la care am timp sa fac si desen tehnic, deci de asta as merge la Științe Sociale, am înțeles ca este mai ușor.
pana la urma conteaza sa.ti placa ce faci restul nu mai conteaza