Va rog din tot suflwtull ajutatimaaa.!!

Am nevoie sa conjugati verbul ,, a da'' la toate modurile si timpurile la persoana I singular si plurall..

Stiu ca e dificill dar va rogggg....

Imi trebiie urgent..mersi multt de atentieee♥♥

1

Răspunsuri

2014-09-04T18:41:04+03:00
Infinitiv, Prezent: A da
Infinitiv, Perfect: A fi dat 
Indicativ, Prezent: Eu am dat, Noi am dat
Indicativ, Imperfect: Eu dadean, Noi dadeam
Indicativ, Perfect Simplu: Eu dadui, Noi daduram
Indicativ, Perfect Compus: Eu am dat, Noi am dat
Indicativ, Mai mult ca perfect: Eu dadusem, Noi dadusem
Indicativ, Viitor: Eu voi da, Noi vom da
Indicativ, Viitor anterior: Eu voi fi dat, Noi vom fi dat

Conjunctiv, Prezent: Eu sa dau, Noi sa dam
Conjunctiv, Perfect: Eu sa fi dat, Noi sa fi dam

Conditional, Prezent: Eu as da, Noi am da
Conditional: Perfect: Eu as fi dat, Noi am fi dat

Sunt mai mult alte moduri si timpuri, dar astea de mai sus, sunt singurele cu pers. I