Ana, Ionela si Bianca au depus la banca sume direct proportionale cu 2, 3 si 7, cu o dobanda de 20%/ an. Dupa un an ele au remarcat la banca impreuna suma de 2400 lei.

a. calculati suma depusa la banca
b. calculati suma pe care o avea la banca dupa un an Ana.
c. Ce procent reprezinta suma depusa de Ana din suma sumelor depuse la banca de Ionela si Bianca?
Va rog ajutati-ma!

2

Răspunsuri

2014-09-03T01:19:17+03:00
A-suma depusa de Anca
b-suma depusa de Ionela
c-suma depusa de Bianca

a,b,c   dp   cu 2,3,7

a/2=b/3=c/7=k

a=2k
b=3k
c=7k

20% din 2k=  20/100 * 2k=  1/5* 2k=  2k/5 -dobanda Ancai

20% din 3k=20/100 * 3k= 1/5 * 3k=  3k/5 -dobanda Ionelei

20% din 7k= 20/100 * 7k= 1/5 * 7k=  7k/5 -dobanda Biancai

2k+ 2k/5=  (5k+2k)/5 =7k/5

3k+3k/5= (15k+3k)/5=18k/5

7k+7k/5= (35k+7k)/5= 42k/5

7k/5 +18k/5 + 42k/5= 2400   aducem la acelasi numitor

67k=12000

k=179,10

a=2*179,10=358,20

b=3*179,10= 537,30

c=7*179,10= 1253,70

a) 358,20+ 537,30+1253,70= 2149,20 -suma depusa

b)2* 179,10/5=  358,20/5= 71,64 -dobanda Anei

358,20+71,64=429,20 -suma depusa de Ana dupa un an

c)537,30/5= 107,5 -dobanda Ionelei

537,30+107,5= 644,8 -suma depusa de Ionela dupa un an

1253,70/5=  250,74 -dobanda Biancai

1253,70+250,74= 1504,44 -suma depusa de Bianca dupa un an 

644,8+1504,44= 2149,24 -suma depusa de Ionela si Bianca

p% din 2149,24= 429,20

p/100 *2149,24=429,20

p=100*2149,24/429,20

p=500,75%

1 5 1
2014-09-03T07:49:10+03:00
2400 * 20/100 = 24000/100 = 240 lei dobanda anuala
2400 - 240 = 2160 lei suma depusa
2 + 3 + 7 = 12 parti
2160 : 12 = 180 lei o parte
a) 180 * 2 = 360lei a depus Ana
180 * 3 = 540 lei a depus Ionela
180 * 7 = 1260 lei a depus Bianca 
b) 240 : 12 = 20 lei 
20 * 2 = 40 lei dobanda Anei
360 + 40 = 400 lei suma Anei dupa 1 an
20 * 3 = 60 lei dobanda Ionelei
540 + 60 = 600 lei suma Ionelei dupa 1 an
20 * 7 = 140 lei dobanda Biancai
1260 + 140 = 1400 lei suma Biancai
c) 540 + 1260 = 1800 
360 : 1800 = 0,2