Răspunsuri

2014-02-11T20:58:08+02:00
Curata la chip si suflet mama noastra buna mereu se va ingrijora de noi si se va comporta cu noi ca si cum am fi copiii mici.Pentru mine mama este ce-a mai buna prietena si un exemplu bun.De la ea am invatat si invat foarte multe lucruri bune.M-a educat cum a stiut ea ca-i mai bine si chiar daca citeodata este mai severa cu mine ,nu ma supar fiindca stiu ca are dreptate si ma cearta ca eu sa inteleg ca am gresit si ca trebuie sa ma corectez.Daca am nevoie de vreun sfat sau ajutor la ea le gasesc.

Chipul ei imi arata dragostea ce-o poarta pentru mine.Miinele ei fine cind imi ating fata imi i-au toata tristetea si ma fac sa zimbesc si sa sper ca mai departe va fi bine.Ochii ei albastri sunt marea in care se ineaca sufletul meu.Atunci cind o vad fericita inima imi salta in piept de bucurie ca mama mea este fericita,iar gropitele din obrajii ei ii infrumuseteaza zimbetul.

Pentru mine mama este ideala si nici o alta femeie nu ar putea-o inlocui.Este ingerul meu pazitor ce imi poarta de grija oriunde nu as fi.Fara mama viata mea nu ar avea rost si daca intr-o zi ea nu ar mai fi m-as usca de dorul ei,de dorul cuvintelor de bine ale ei,de mingierile si moralele care mi le tine atunci cind gresesc cu ceva.
Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-11T21:07:04+02:00
Chipul mamei..o doamne, cand ma gandesc la chipul mamei parca ma coplesesc cu o gramada de idei. 
Chipul mamei atat de senin si dulce, cu parul nins, cu ochii mici si calzi de duiosie parca sticlesc in razele soarelui;  obrajii imbujorati ca doua mere coapte, buzele ei ca doua petale mici si rozii ma pupa zilnic inainte sa plec la scoala ca sa-mi mai ia din dorul ei cei bland. Nasul ei cel mic si carn, ma gadila adesea ...Chipul mamei este atat de firav si tacut , parca ar fi un ghiocel ce vesteste primavara!
4 4 4