1)Prezinta in 3 randuri semnificatia versului : Oceane mari de apa pe-a cerului genuni.
2) Mentioneaza ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele subliniate din secventa: Varfurile tuturor arborilor din padure se contituie intr-un adevarat ecran impotriva radiatiilor solare nocive.
tuturor=
un=
adevarat=
impotriva=
3) Precizeaza functia sintactica a cuvintelor subliniate din secventa: padurea contribuie salutar la mentinerea gazelor atmosferice in proportii favorabile vietii
salutar=
vietii=
4) Prezinta in 3 randuri semnificatia structurii : Ia stai, frate, ca e rost / Sa ma plimbe si pe mine!
5) Explica rolul liniilor de pauza din structura : si deodata- zdup! - ii sare/ Bivolul in spinare...
6) Mentioneaza ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele subliniate din secventa: Vor continua altii, tot mai multi. Asa se realizeaza progresul...
vor=
altii=
asa=
progresul=
7) Precizeaza functia sintactica a cuvintelor subliniate din secventa: Ai putut vedea! Nu m-am ascuns, am experimentat in vazul tuturor.
vedea=
am experimentat=

Ajutati-ma, va rog!

1

Răspunsuri

2014-09-02T14:39:22+03:00
3) atribut adjectival si complement indirect
4) in aceasta structura cainele vazand cotofana ca sta pe bivol a vrut sa se urce si el,insa el nu stia pentru ce a-l plimba ,bivolul vroia sa se aleaga si el cu ceva
7)predicate verbale