ex2: a spus, a schimbat - perfect compus; este - prezent; scapase - perfect simplu.
ex3. fiind, inceput, parand, de descurcat.
ex4 A FI la perfectul simplu: eu fusei/fui; tu fusesi/fusi; el/ea fuse/fu; noi fuseram/furam; voi fuserati/furati; ei/ele fusera/fura
EX4 A FI la mai mult ca perfect: eu fusesem, tu fusesesi; el/ea fusese; noi fuseseram; voi fuseserati; ei/ele fusesera.
ex5. A PAREA la perfect simplu: eu parui, tu paruşi, el/ea paru, noi paruram, voi parurati, ei/ele parura. A PAREA la mai mult ca perfect: eu parusem, tu paruseşi,
el/ea paruse, noi paruseram, voi paruserati, ei/ele parusera.

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-08-29T16:48:54+03:00
Ex1: substantive proprii - Weasley, Harry, Intercity; substantive comune: domnul, bariera, peroanele, bagajele, trenul, peronul; pronume personale - il ( il conduse), il (il privi); verbe predicative: conduse, sosise, privi, se sprijini; verbe nepredicative: impingand;

ex2. sinonim: linistit: El este un copil linistit.
antonim: obraznic: Daca esti obraznic, vei fi pedepsit !
ex5. Rolul semnului intrebarii este de a nuanta tonul interogativ, sintagma fiind o intrebare directa.
A PATRA FOAIE: EX1: VERB PREDICATIV: Caietul este pe masa. VERB COPULATIV: Claudia este isteata.
ex2. nume predicativ: Acesta este un zmeu. atribut: Culorile zmeului sunt vii.
ex5. a se lupta ca un zmeu, fuge ca zmeul, el se crede zmeu, s-au adunat toti zmeii din scoala.
multumesc mult mult de tot