Fiind la strand cu prietenii , m.am gandit sa cumpar niste suc. O bautura racoritoare este ambalata in peturi ce au diferite volume si se vinde la urmatoarele preturi .
Volumul Pretul
250ml 1.5 lei
500ml 2.5 lei
1000ml 4.5 lei
1500ml 6 lei
2000 ml 7 lei
a) pentru fiecare dintre tipurile de ambalare stabileste pentru 100 ml de suc. Determina pentru care tip de ambalare face sa fie cel mai avantajos pret.
b) stabileste care este economia pe care o fac daca cumpara o sticla de 2 litri in loc de 8 sticle de 250 ml.
c)stiind ca un pet gol de 2 litri cantareste 30 gr.si ca o firima de colectare a peturilor ofera 0.5 lei pentru un kg. de peturi goale , calculati cate peturi trebuie sa fie duse lafirma de colectare pentru a primii 6 lei .

2

Răspunsuri

2014-08-27T10:56:42+03:00
2014-08-27T16:49:41+03:00
A)primul pret, volumul de 250 ml si pretul de 1.5 lei. Folosind regula de 3 simpla, rezulta ca 100ml ar avea pretul de (1,5*100)/250=0,6 lei
analog urmatoarele 4 preturi: 
    500-2,5 lei => 100ml=0,5 lei
    1000-4,5 => 100 ml= 0,45 lei
     1500-6lei => 100 ml= 0,4 lei
     2000-7lei => 100ml= 0.35 lei
 De aici iti poti da seama care e cel mai avantajos:)
b) pentru a cumpara 8 sticle de 250, vom avea 250*8=2000 ml, care vor costa  20 de lei. 
Daca vom alege o sticla de 2000ml vom plati7 lei, ceea ce inseamna o economie de 14 lei
c) 6 lei/0.5= 12 kg. Deci ar trebui sa avem 12 kg, pentru a primi 6 lei, stiind ca o sticla de 2000ml cantareste 30 de gr (0,3kg) => ca avem nevoie de 12/0,3=40 de sticle.
1 5 1