Salutare , am cateva intrb pt voi sper ca ma veti ajuta... Ps : Am ramas fara timp si nu merg la scoala cu temele nefacute ;)

a) daca 5kg de mere costa 15 lei , atunci calculati cat costa 7 kg de mere din acelasi tip.
b) Daca 4 muncitori ar putea termina o lucrare in 24 de ore , atunci determinati in cate ore ar termina 12 muncitori.
c) Daca 8 caiete costa 32 de lei , atunci calculati pretul a 13 caiete de acelasi tip.
d) Daca 5 tractoare pot ara un ogor in 10 zile , atunci determinati in cate zile ar ara acelasi ogor 7 tractoare de acceltasi tip.
e) Daca un robinet umple un bazin in 16 ore , atunci determinati in cate ore vor putea umple bazinul patru robinete cu acelasi debit.
f) Daca 12 pixuri costa 36 de lei , atunci determinati cat costa 17 pixuri de accelasi fel.

1
Sa stiti daca aveti cartea ... este de clasa a 6 -a si e verde ( pt vacanta de vara )
A) 21
Va rog , detaliat...
a)15:5=3 7x3=21 lei b)12:4=3(de 3 ori mai mulți muncitori,de 3 ori mai repede) 24:3=8 ore c)32:8=4 lei 4x13=52 lei d)10x5=50 zile-1 tractor 50:7=7,14 zile e)16:4=4 ore f)36:12=3 lei 17x3=51 lei
Da...am si eu la fel... >(

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-08-25T22:29:48+03:00