Buna, am si eu o intrebare: toate inecuatiile de gradul 2 se rezolva cu tabelul ala de semne? eu merg acum la meditatii, sunt clasa a 12-a si mi se pare ca doamna asta nu preda prea bine, adica in momentul in care am ajuns acasa am observat ca mi-a dat o formula de la logaritmi gresita, iar azi la scoala o prietena mi-a spus ca si ea a facut inecuatia de gradul 2 la meditatii si se face numai cu tabel de semne. Adevarul e ca nu dau foarte mult pe sedinta, este doar 30 de lei, insa nu sunt multumita de cum imi preda.Cunoasteti pe cineva care da meditatii bune cam tot de banii astia, 30-40 lei pe sedinta de 2 ore?Ca nu vreau acum sa stau sa caut, sa ma duc la cineva o sedinta, apoi la altcineva alta sedinta, pana gasesc pe cineva care preda bine.Stiu ca trebuia sa pun o intrebare legata de teme, imi cer scuze ca am postat aici, dar nu prea stiu ce sa fac.

2

Răspunsuri

2014-02-11T13:45:38+02:00
Inecuatiile de gradul 2 se reolva in felul urmator:
egalezi expresia pe care o ai cu 0, o rezolvi; e chestia aia cu Δ si apoi cu x1, 2
valorile lui x pe care le-ai obtinut le treci intr-un tabel si dupa poti sa dai valori lui x in intervalele pe care le ai si semnul pe care il obtii este semnul ecuatiei pe acel interval. si daca iti cere valori mai mari decat 0 alegi intervalele pe care ai obtinut semnul +, daca iti cere mai mici decat 0, alegi intervalele cu minus si aceea este solutia.
pentru a astabili semnele mai usor, poti sa te folosesti de urmatoarea regula: intre valorile lui x semnul este contrar lui a( adica nr din fata lui x²), iar in rest este semnul lui a. Sper ca ai inteles. Si nu ai precizat in ce localitate vrei sa faci meditatii.
  • Utilizator Brainly
2014-02-11T13:45:49+02:00
Absolut toate ecuatiile se rezolva cu acel tabel, desi eu il folosesc doar mintal...