O gospodina plateste pentru "n" kilograme de mere 48 de lei, iar pentru 12kg de mere plateste "n" lei. Din 3 kg de mere si 1,5 kg de zahar, aceasta face 4 borcane de 800 g cu gem. Fiecare borcan cu gem este vandut cu 8 lei.

a) Cate kilograme de mere a cumparat gospodina?

b) Daca un kilogram de zahar costa 5,6 lei, care este profitul obtinut in urma vanzarii a 4 bircane cu gem?

Help me, guys! Please! Thx! ;)

1

Răspunsuri

2014-08-14T01:41:35+03:00
N kg............48 lei
12kg........n lei
=> n/12=48/n => n²=12*48 => n²=576 => n=24
3 kg mere...........1.5 kg zahar (diabet ar trebui sa scrie pe borcanele alea )
24 kg ................x
x=1.5*24/3 => x=36=> s=36*5.6 => s=201.6
Suma cheltuita= 672+48=720 lei
3 kg...........4 borcane
24 kg .........y => y=24*4/3 => y=32 borcane
z=32*8=256
profit=256-201.6 =54.4 ( gospodina trebuie sa se reprofileze)

Multumesc, dar nu este bine pt ca am facut-o pana la urma si mi a dat la fel ca la rezultat ;)
Mai sus...x = (1.5 x 24) :3 => x= 12 ->s = 12x5.6=67,2 lei
-> S cheltuita= 67,2 +2x24 = 115,2 lei }
->Y=32 borcane }
=>profit = 256 -(115,2) = 140,8 lei