Răspunsuri

2014-02-10T19:07:14+02:00
Polara intre 2 elemente de acelasi fel adica O--O
Nepolara intre elemente diferite adica Al--O
Legatura ionica se formeaza de obicei cu un metal + nemetal cu ajutorul fortei electrostatice:))
Sper ca te-am lamurit daca nu lasa un replay.
Bafta;)

si ionica?:))
:)) 1 secunda sa ma uit in caiet
Ionica se formeaza prin transfer de electroni de la un metal la un nemetal si asa formeaza o substanta care este compusa din doi atomi cu sarcini diferite . Na are + pentru ca cedeaza si cl - pentru ca primeste si se formeaza nacl...sper ca ai inteles..
Cel mai inteligent răspuns!
  • Utilizator Brainly
2014-02-10T20:20:42+02:00
Legatura covalentă polară se realizeaza intre  două elemente chimice electronegative care pun in comun electroni pentru a-si realiza configuratia stabilă ex: intre O si H in H2O sau intre Cl si H in HCl (insasi cuvantul POLAR vine de la verbul ,,a polariza,, a impărti deoarece sarcina electrică pusă in comun este atrasa mai mult de elementul mai electronegativ
Legatura covalentă nepolară se realizeaza intre atomi identici ai unor nemetale Ex: O2.H2.N2,F2,Cl2
Unele molecule sunt formate prin legatură covalentă polară dar ele sunt nepolare datorită simetriei lor Ex. CO2,CS2,CCl4
si crede-mă ca eu nu am nevoie sa ma uit in caiet ca sa iti explic asemenea lucruri elementare in chimie
ma faci sa ma simt proasta:))
nu doar vreau sa ai incredere in ceea ce iti spun si dacă vei mai posta probleme vei vedea ca le voi explica sa le poti intelege
faceam referire,,la cineva de mai jos ,care a spus ca vrea intâi sa se uite in caiet,,