a) Daca 5 kg de mere costa 15 lei, atunci calculati cat costa 7 kg de mere de acelasi fel.

b) Daca 4 muncitori ar putea termina o lucrare in 24 de ore,atunci determinati in cate ore ar termina aceasta lucrare 12 muncitori.

c)Daca 8 caiete costa 32 de lei,atunci calculati pretul a 13 caiete de acelasi fel.

d)Daca un robinet umple un bazin in 16 ore,atunci determinati in cate ore vor putea umple bazinul patru robinete cu acelasi debit.

Ajutati-ma va rog mult.

1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-08-11T15:00:57+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
A) 1 kg costa   15:5=3 lei
    7 kg costa    3x7=21 lei

=======================

b) 1 muncitor    24x4=96 ore
    12 muncitori  96:12=8 ore

=======================

c) 8 caiete ...........32 lei
   13 caiete .......... x 

    1 caiet      32:8=4 lei
    13 caiete  13x4=52 lei

========================

d)  1r ..............16 ore
     4r .............. x

      4 robinete   16:4=4 ore

    
21 4 21