1.Afla diferenta dintre suma numerelor 159 si 441 si suma numerelor 135 si 169.

2. Mihai are 128 de lei .El doreste sa-si cumpere o pereche de patine cu rotile, dar nu-i ajung banii. Dupa ce mama ii da 25 de lei si bunica 27 de lei ,baiatul cumpara patinele si ii m ai raman 19 lei . Cat costa patinele?

3. La un concurs de alergare au participat 320 de adulti ,iar copii cu 56 mai putini .Daca fete au fost 185 ,afla cati baieti au fost?
4.Suma a doua numere este 257 .Daca se dubleza primul numar ,suma devine 425 .Care sunt numerele ?

5 . Suma a trei numere este 800.Suma ultimelor doua numere este 564,iar primul numar este 87 mai mare decat al doilea .Afa cele trei numere.

6. Suma a trei numere este 700 .Suma primelor doua numere este 375 ,iar al doilea numar este 136 mai mic decat al treilea .Afla cele trei numere.

1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-08-01T23:08:16+03:00
1.  (159+441)-(135+169)=600-304=296

==============================================================
2.  (128+25+27)-19=180-19=161 lei

==============================================================
3.  Cati copii au fost la concurs ?

      320-56=264 

    Cati baieti au fost ?

     264-185=79 

==============================================================
5. a+b+c=800
    b+c=564

   a+564=800
   a=800-564
   a=236

   b=a-87
   b=236-87
   b=149

  236+149+c=800
  385+c=800
  c=800-385
  c=415

Verificare : 236+149+415=800

===============================================================

a+b+c=700
a+b=375

375+c=700
c=700-375
c=325

b=c-136
b=325-136
b=189

a+189=375
a=375-189
a=186

Verificare : 186+189+325=700


3 3 3