In magazin, muncitorul citeste pe un produs eticheta alaturata:
l-----------------------------------------l
l "Pastrama din piept de pui l
l Greutate neteda: 0,196 kg l
l Pret: .............. l
l Pret per kg: 24,20 lei" l
l------------------------------------------l

Ce pret ar fi trebuit sa fie trecut pe eticheta?

1
Poti da rezolvarea completa, ca sa fiu sigura :D
ok :))) 1Kg........................................ 24,20 lei / 0,196 kg.............................. x lei, de aici rezulta ca x=(24,20*0,196)/1 rezulta x= 4,7342 lei
4,7432 scz, nu retinusem bine rezultatul
Multumesc ^_^
;) :D

Răspunsuri

2014-07-29T19:36:01+03:00