Redactati o compunere de 10 randuri in care sa argumenteazi ca textul dat apartine genului epic.
in compunerea ta,trebuie:
-sa prezinti doua caracteristici ale genului epic
-sa ilustrezi carasteristicile mentionate cu exemple adecvate, selectate din textul dat
-sa utilizezi un continut adecvat tipului de text si cerintei formulate

2

Răspunsuri

2014-02-09T20:08:33+02:00
La inceput spui "textul(cum se ceama acel text) apartine genului epic deoarece modul de expunere predominant este naratiunea, exista narator si personaje(enumeri personajele). Ideile si sentimentele sun transmise in mod indirect prin intermediul personajelor. Apoi cu ajutorul textului prezinti actiunea cu ajutorul momentelor subiectului: Expozitiunea, Intriga,Desfasurarea actiunii, Punctul culminant si Deznodamantul. Apoi termi asa: In concluzie acest text apartine genului epic deoarece are toate caracteristicile unui astfel de text.                    SUCCES. sper ca te-am ajutat cat de cat.
36 4 36
Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-09T20:24:26+02:00
In opinia mea,opera...(titlul),de...(numele autorului),apartine genului epic,in care autorul se exprima in mod indirect,prin intermediul personajelor,care participa la actiune intr-un anumit timp si spatiu
Titlul este format din...ce indica tema textului.
Scurte caracterizari ale personajelor+mijloacele de caracterizare(caracterizat direct de catre autor/indirect ,reies trasaturile din faptele,vorbele personajului);
Modurile de expunere carevse pot identifica in text (naratiunea ce se impleteste cu dialogul,daca ai,si cu scurte pasaje descriptive,de asemenea daca apar in text).
In concluzie,trasaturile prezentate mai sus justifica incadrarea textului in genul epic.
.....cam atat...sper ca am cuprins tot ce trebuia,scuza-mi eventualele greseli de scriere pentru ca am scris foarte repede...nu stiu sigur daca asta doresti,dar merita sa incerc,de ce nu?
55 4 55