Se stie ca o hartie tip A4 are dimensiunile aproximative de 297 mm si de 210 mm.
In desenul de mai jos ete ilustrat modul in care se obtin alte tipuri de hartie:A5,A6,A7,A8 (dimensiunile se injumatatesc succesiv)
a) Calculeaza dimensiunile aproximative pentru aceste patru tipuri de hartie.
b)Transforma aceste dimensiuni in cm.
c)Calculeaza raportul dintre lungimea hartiei A4 si lungimea hartiei A5 si intre latimile acestora.

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-24T15:10:37+03:00
Dimensiuni A5:                     L=297:2
                                               =148.5mm
                                               =14.85cm
                                             l=210:2
                                              =105mm
                                              =10.5cm
Dimensiuni A6:                     L=148.5:2
                                               =74.25mm
                                               =7.425cm
                                             l=105:2
                                              =52.5mm
                                              =5.25cm
Dimensiuni A7:                     L= 37.125mm
                                               =3.7125cm
                                              l=52.5:2
                                               =26.25mm
                                               =2.625cm
Dimensiuni A8:                      L=37.125:2 
                                                =18.5625mm
                                                =1.85625cm
                                               l=26.25:2
                                                = 13.125mm
                                                =1.3125cm
Raportul dintre lungimea hartiei A4 si lungimea hartiei A5:    297:148.5=2
Raportul dintre latimea hartiei A4 si latimea hartiei A5:     210:105=2

Sper ca ti-am fost de ajutor!

1 5 1
2014-07-24T15:18:14+03:00
Lungimea colii A5= Lc A4/2=  297/2= 148,5 mm = 14,85cm
latimea colii A5= lc A4/2=  210/2= 105 mm  =10,5 cm

Lungimea colii A6 =Lc A5/2= 148,5/2= 74,25 mm =7,425 cm
latimea colii A6 =lc A5/2= 105/2= 52,5 mm =5,25cm

Lungimea colii A7 =Lc A6/2=  74,25/2=  37,125 mm= 3,7125 cm
latimea colii  A7= lc A6/2= 52,5/2 = 26,25 mm =2,625 cm

Lungimea colii A8 =Lc A7/2 = 37,125/2=  18,5625 mm =1,85625 cm
latimea colii A8= lc A7/2=  26,25/2= 13,125 mm =1,3125 cm

c) Lc A4/ Lc A5= 297/148,5=  2 mm

lc A4/ lc A5= 210/105=2 mm
1 5 1