Analizati pronumele personale si pronumele persoanale de politete din textele de mai jos indicand si functia sintactica a acestora (analiza completa)

"-Vai de mine! la noi se fumeaza... Barbatu-meu fumeaza ... si ... dumnealui ... mi se pare ca-i cam place
"-Nu-i asa ca astazi a fost colegul nostru pe la dumneavoastra ?"
"-A,el nu vine nicioadata . L-am rugat de cateva ori . Degeaba"
"Inaltimea sa mi-a poruncit sa-ti fac cunoscut ca maine dimineata sa te infatosezi la curte , spre a imbraca caftan de vornic mare . P.S. Nu uita sa trimiti maine , pentru masa mariei sale o placinta ca cea de astazi."

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-09T16:14:21+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.

noi-pronume personal, pers I, nr pl, func, sintactica de  subiect

dumnealui-pronume personal de politete, pers a III-a, nr sg, genul masculin, func sintactica de subiect

dumneavoastra-pronume personal de politete, pers a II-a, nr pl,  func sintactica de complement

el-pronume personal, pers a III-a, nr sg, genul masculin, func sintactica de subiect.

Sper ca te-am ajutat, nu stiu in ce clasa esti, dar eu am scris ce stiu, in clasa a V-a.

67 4 67
2014-02-09T16:18:33+02:00
DUMNEALUI-PR. PERS. DE POLITETE,PERS A IIIA,SINGULAR,MASCULIN, F.S. COMPLEMENT INDIRECT
PE LA DUMNEAVOASTRA-PR. PERS. DE POLITETE,PERS IIA,NEUTRU,F.S. COMPLEMENT INIDRECT
INALTIMEA SA-PR PERS DE POLITETE,PERS  IIIA NEUTRU,FS SUBIECT
MARIEI SALE-PR PERS DE POLITETE ,PERS IIIA,NEUTRU,FS COMLEMENT INDIRECT
LA NOI-PR PERSONAL,PERS I NR PLURAL,NEUTRU,FS COMLEMENT INDIRECT
EL-PR PERSONAL,PERS IIIA NR SINGULAR,MASCULIN,FS SUBIECT

38 4 38