Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-17T12:14:13+03:00
1kg r..............2,5lei
1,75kg r..........x

x=1,75*2,5/1
x=4,375 lei costa rosiile

1kg c..........1,3lei
3,5kg c..........y

y=3,5*1,3/1
y=4,55 lei costa cartofii

1kg m............3,5lei
3 kg m..............z
z=3*3,5/1
z=10,5 lei costa merele

4,375+4,55+10,55=19,425 lei costa cumparaturile

50-19,425=30,575 lei este restul
2 3 2