Doua Kilograme de banane costa 8,5 lei .Patru kilograme de banane de aceeasi calitate costa ...lei ?

1
2 *8,5 = 17 Lei
2 kg banane...8,5 lei
4 kg banane... x lei
2 supra 4 = 8,5 supra x
=> x=(4*8,5) supra 2 = 34 supra 2 = 17

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-15T17:15:54+03:00
2kg....................8.5 lei
4kg.....................x lei

x= \frac{4X8,5}{2} = \frac{34}{2} = 17 lei