Buna ziua. sunt eleva in clasa a vii-a si as vrea sa inteleg demonstratiile la geometrie. eu am invatat teoria, ar nu stiu cum sa incep o problema de genul acesta. fac pregatire, dar profesoara ne spune ea cum s-o incepem. sfaturi va roggggg

1
Da-mi un fel de problema :>
Atunci când demonstrezi congruenta unui triunghi ai in vedere 3 cai pe care te poți baza :1 sa ai 2 unghiuri congruenta si o lat simpla
2. 2 laturi congruente si un unghi congruent
sau3. Toate laturile. Congruente si atunci triunghiul este echilateral

Răspunsuri

2013-12-14T20:59:19+02:00
De exemplu cand ai de aratat o anumita congruenta sau altele la unele probleme se incepe luand 2 triunghiuri si facandu-le congruenta de acolo o sa rezulte cateva lucruri, care te ajuta sa iti dai seama... Cu mai mult nu te pot ajuta sau vorbeste clar cu profa ta si spunei sa-ti explice de la inceput, inceput...

multumesc mult
cu mare placere. Si eu sunt in clasa a7-a si am avut aceeasi problema, dar cand am inceput pregatirea am inteles tot...
da,dar faza e ca ea ne soune cum sa o facem, iar pe noi nu ne lasa ne gandim, iar lateste ma uit si cate o jumatate de ora la demonstratii si nu stiu. mi-e rusine sa-i spun ca nu imi wexplica bine
situatia ta e foarte dificila....