Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-09T13:25:05+02:00
Oook..Sa vedem ce-mi amintesc de anul trecut :)
Resursele naturale ale Angliei sunt carbunele,petrolul,gazele naturale,minereurile de fier,plumbul,zincul,aurul,cositorul,calcarul,sarea,lutul,creta,ghipsul,nicipul silicos si terenurile arabile,care ocupa aproximativ 23% din suprafata tarii.Este statul cu una din cele mai dezvoltate economii a globului,in care s-a declansat revolutia industriala.Printre resursele subsolice se inumara huila,intalnita in fundamentul hercinic.Este cea mai veche tara producatoare de carbuni si cea mai mare importatoare de antracit (carbune superior cu cea mai mare putere calorica si o concentratie foarte mare de carbon).Sectorul tertiar joaca un rol deosebit de important (comertul,tusismul,sectorul financiar-bancar,etc.)
Angola, nu Anglia !! :d
Aaa,Angola,scuzee...Resurse naturale:diamante, petrol, fier, cupru, aur, bauxita, fosfati, uraniu, zinc, etc..Productia de petrol contribuie la jumatate din productia bruta interna si 90% din export. Productia din agricultura asigura cantitatea cea mai mare de hrana a populatiei,insa jumatate din proviziile tarii trebuie importate.
2014-02-09T13:25:41+02:00
Am facut si eu la informatica si ed.tehnologica si am facut si eu la au fost cele mai bune. profesorii le-au si pastrat si am luat 10+. iti dau un sfat poti gasi pe net sau din cartile de la biblioteca.
2 5 2