1. Noteaza cate sunete si cate litere au cuvintele: facea,spuse

-Sa stiti ca acum domnul Pars chiar are dreptate.Piseste din istorie umorul.Istoria e cam trista,zise Norocica.Ascultam si eu ce se spunea la televizor ,mai trageam cu urechea cand copiii invatau la istorie cu voce tare prin casa,cand aveam casa... Si mi se facea frica de ce auzeam sau ma plictiseam,trebuie sa recunosc.Revolutii,decapitari,bombe,atentate,victime,oamenii care isi tradeaza familia,prietenii...
-Istoria e mareata,iar lucrurile marete nu pot fi haiose,ii explica Simon.Cum sa faci istoria sa fie vesela?Cum sa razi de istorie?Rad de sora-mea,rad la bancuri,spuse Simon.

Cerinte pentru text :
1. Indica functia sintactica a cuvintelor subliniate in text (Norocica ,la televizor).
2. Precizeaza modul si timpul verbului lipseste din textul dat.
3.Transcrie,din textul citat,o enumeratie.
4. Numeste personajele care participa la dialog.
5. Transforma in vorbire indirecta replicile celor doua personaje.

2

Răspunsuri

2014-07-12T16:31:29+03:00
1.facea-2 sunete, 5 litere
   spuse-2 sunete, 5 litere

Cerinte pentru tesxt:
1.Norocica-complement direc
  la televizor-complement de loc
2.verbul ,,lipseste,, este la modul indicativ, timpul prezent.
3.o enumeratie extrasa din text: ,,revolutii, decapitari, bombe, atentate, victime,,
4. La dialog participa Norocica si Simon.
5.Norocica ii da dreptate domnului Pars afirmand faptul ca istorie e cam trista, lipsita de umor.Povesteste cum asculta la televizor sau de la copii care repetau la istorie si se inspaimanta auzind de bombe, decapitari,victime, atentate.
Simon ii face cale dreapta istoriei spunand ca este un lucru maret si nu poate fi considerat haios. I se pare ciudat sa razi de istorie, se rade la bancuri nu cand e vorba de istorie.
4 3 4
2014-07-12T23:42:08+03:00
1.facea = 2 sunete, 5 litere
   spuse = 2 sunete, 5 litere

1.Norocica-comp. direc
  la televizor-comp. de loc
2.verbul ,,lipseste,,= modul indicativ, timpul prezent.
3.o enumeratie = ,,revolutii, decapitari, bombe, atentate, victime,,
4.  Norocica si Simon.
La 5 sincer nu stiu... :o

1 5 1