Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-04T00:02:11+03:00
Alexandra, se procedeaza asa.

Se scoate masa dizolvata din formula concentratiei procentuale si se inlocuieste in formula molaritatii.

Concret:

c = 100*md/ms                                              (1)

Cu m voi nota concentratia molara a solutiei, iar cu M voi nota masa molara a substantei dizolvate.

Apoi: molaritatea  = numar moli/volumul solutiei = masa dizolvata/(masa molara*volumul solutiei). Asta deoarece numarul de moli = masa dizolvata md/masa molara M

Deci: m = md/(M*vs)                                      (2)

Se observa ca in relatiile (1) si (2) apare masa dizolvata. Cum am spus, exprim masa dizolvata md din (1) si inlocuiesc in (2).

md = c*ms/100                                                (3)

Deci inlocuim (3) in (2):

m = md/(M*vs) = c*ms/(100*M*vs) = ro*c/100M.

Asta deoarece densitatea solutiei este raportul dintre masa solutiei si volumul solutiei, deci ro = ms/vs.

Deci exprimarea molaritatii m a unei solutii in functie de concentratia ei procentuala este:

m = ro*c/100M.

Verifica si tu.

Alexandra, ce sa zic... Dupa parerea mea iese 1,84 molar, dar daca tu zici ca asta e raspunsul(adica 18,4 molar)... Nu prea inteleg cum de a iesit valoarea asta, de 10 ori mai mare decat rezultatul meu. Iti doresc bafta multa la examene !
multumesc!
Si totusi din calcul da molaritatea 18,4. 1840*98/100*98 = 18,4(moli/ltru). Am gresit eu la calcul in primul comentariu. In loc sa impart cu 100, am impartit cu 1000. Cred ca ai dreptate. Scuze daca te-am zapacit fara sa vreau.
Nu m-ai zapacit..stiam ca nu am gresit rezultatul si in plus m-ai ajutat foarte mult!
In schimb formula de la raspunsul meu postat este corecta, deci molaritatea = ro*c/100M, unde cu M am notat masa molara a substantei dizolvate. Cand rezolvi probleme de astea ai grija la unitatile de masura folosite.