Precizeaza modul si timpul verbelor:
zic
m-as duce
o zis
de mancat
incepu
a canta
era
micsorandu-(i)
du-te
sa stai
pica
supune
sa
cautare
totdeauna
frumusetea
nefiinta

Scrie formele pt verbul A FI :
ind perfect simplu pers 1 pl
infinitv cu prep
conj perfect pers 2 sg
imperativ neg pl
ind viitor popular pers 2 sg
gerunziu
cond optativ prezent pers 1 sg
ind perfect compus pers 1 sg
gerunziu
conj prezent pers 2 pl
imperativ pl
supin
ind m.m.c.p pers 3 sg
ind imp. pers 2 sg
cond optativ perfect, pers 1 sg.


2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-02T20:13:25+03:00
Zic=mod indicativ , timp prezent
m-as duce=mod condiţional optativ , timp perfect 
o zis=indicativ , viitorul popular
de mancat=supin 
incepu=indicativ , timp perfect simplu
a canta=infinitiv 
era=indicativ , imperfect 
micsorandu-(i)=gerunziu 
du-te=indicativ , prezent 
sa stai=conjunctiv , prezent
pica= indicativ , imperfect 
supune = indicativ , prezent 
sa ? 
cautare ? 
totdeauna ? 
frumusetea ? 
nefiinta  ? 


A FI  

- indicativ perfect simplu,pers I plural -->Noi furăm
-infinitiv cu prepozitie --->pentru a fi 
conj perfect pers 2 sg-->să fi fost
imperativ neg pl--> Nu sunteţi!
ind viitor popular pers 2 sg=o să fii
gerunziu -->fiind
cond optativ prezent pers 1 sg-->aş fi
ind perfect compus pers 1 sg-->am fost 
gerunziu-->fiind
conj prezent pers 2 pl-->să fiţi
imperativ pl= Sunteţi!
supin=de fost 
ind m.m.c.p pers 3 sg -->ei fuseseră
ind imp. pers 2 sg-->tu erai
cond optativ perfect, pers 1 sg.-->aş fi fost . 




3 4 3
2014-07-02T20:14:39+03:00
Zic-mod indicativ ,timp prezent
m-as duce-mod conditional-optativ,timp prezent
o zis-perfect compus
de mancat-mod supin
incepu-imperfect
a canta-infinitiv
era-imperfect
micsorandu-(i)-perfect simplu
du-te-prezent,mod indicativ
sa stai-mod conjunctiv,timp prezent
pica-mod indicativ,timp prezent
supune-mod indicativ,timp prezent
cautara-perfect simplu
totdeauna-e adverb
frumusetea-e substantiv
nefiinta-e substantiv

Scrie formele pt verbul A FI :
ind perfect simplu pers 1 pl-fusei
infinitv cu prep- a fi
conj perfect pers 2 sg--sa fi fost
imperativ neg pl-nu fi
ind viitor popular pers 2 sg-voi fi fost
gerunziu -fiind
cond optativ prezent pers 1 sg-as fi
ind perfect compus pers 1 sg-am fost
gerunziu-fiind
conj prezent pers 2 pl-sa fii
imperativ pl-fiti
supin-de a fi
ind m.m.c.p pers 3 sg-fusesera
ind imp. pers 2 sg-fii!
cond optativ perfect, pers 1 sg.-as fi fost
2 3 2