Analizati ( mod, timp,pers,nr)
rasarise
vazandu-se
incepu
sa se faleasca
a raspuns
ai fi crescut
gandeste

2) Scrie formele potrivite pentru verbul A STII:
- indicativ perfect simplu,pers I plural
-infinitiv cu prepozitie
-conjunctiv perfect,pers 2 sg
-imperativ negativ plural
-supin
-ind viitor popular,pers 3 sing
-gerunziu
-cond.optativ prezent,pers 1 sg.

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-07-02T19:48:48+03:00
Rasarise = mod indicativ , timp mai mult ca perfect , nr sing , pers a3a.
vazandu-se=mod gerunziu , pers a 3a , nr singular /plural(vezi subiectul)
incepu=mod indicativ , timp perfect simplu , pers a3a,singular 
sa se faleasca = mod conjunctiv , timp prezent ,persoana a3a, sing/plura(vezi subiectul)
a raspuns = mod indicativ , timp perfect compus , pers a3a , nr singular 
ai fi crescut=mod condiţional optativ , timp perfect , pers a2/a3a(vezi subiectul )
gandeste=mod indicativ/imperativ , pers a2/a3a, nr singular/plural(vezi subiectul)


A ŞTI   

- indicativ perfect simplu,pers I plural -->Noi ştiurăm
-infinitiv cu prepozitie --->pentru a şti
-conjunctiv perfect,pers 2 sg--->Să fi ştiut 
-imperativ negativ plural --> Nu ştii!
-supin-->de ştiut
-ind viitor popular,pers 3 sing--> el o să ştie
-gerunziu-->ştiind
-cond.optativ prezent,pers 1 sg. -->Aş şti 







2 5 2
2014-07-02T20:05:58+03:00
Rasarise=timpul pf simplu ,modul indicativ,pers.a 3-a,nr sg.
Vazand-se=modul gerunziu,fara timp,pers a 3-a,nr sg.
incepu=
sa se faleasca=timpul prezent,modul conjunciv,persoana a 3-a , nr sg/pl
a raspuns=timp perfect compus,mod indicativ,pers a 3-a,nr sg
ai fi crescut=modul indicativ, timpul viitor anteror, pers a 2-a,nr sg
gandeste=mod imperativ, persoana a 2-a,nr sg

A STI:
Noi stiuseram
Era obligatia lui de a sti.
Tu ai fi stiut daca ai fi invatat
Voinu stiti nimic!
De stiut este bine.
O sti el ce sa faca 
Stiind asta, nu am mai spus nimic.
Eu as sti daca as invata.
Sper ca te-am ajutat:)