1kg de portocale este cu 2 lei mai scump decat 1 kg de mere.Afla pretul merelor si al portocalelor, stiind ca 15 kg de mere si 4 kg de portocale costa, in total, 122lei.

--Cate kg de mere pot fi cumparate cu 50 lei? ce rest se va obtine?
--Cate kg de protocale pot fi cumparate cu aceeasi suma? ce rest se primeste la casa?

2

Răspunsuri

2014-02-08T16:30:18+02:00
1 Kg de portocale costa........1kg de mere+2
4 kg de portocale .................4 Kg de mere +2*4
Fie /---/ costul unui kg de mere
stim ca 15 kg de mere + 4 kg de portocale ......122 lei
Inlocuind valoarea celor 4 kg de portocale avem
/---/---/---/---/...../---/........8 lei                total 122lei
.......19 segmente
⇒ 19 segmente.....122-8=114  lei ⇒    114:19=6 lei costa un kg de mere
8 lei costa un kg de portocale
50:6=8 rest 2 lei
2014-02-08T21:38:48+02:00

1 Kg de portocale = 1 kg de mere + 2
4Kg de portocale =  4 Kg de mere + 8
15 Kg de mere + 4 Kg = 122
15 Kg de mere + 4 Kg mere + 8 = 122
19 kg mere = 114
1 Kg mere = 114 : 19 = 6
1 kg portocale = 8 lei
50:6=8 rest 2 lei
1 5 1