Buna ziua, stiu ca nu e o tema , dar am nevoie de ajutor.Azi ne-au adus notele de la examen , am luat 4,10 la mate si 6.00 la româna , mia iesit media generala 5.05. Clasele 5-8, mia iesit media 9.01. Când am calculat examenele cu clasele 5-8 mia iesit 7.03. Oare pot intra la profilul economic , acolo trebuie sa ai media peste 5.65. Am auzit acuma la tv ca doar 25% se calculeaza mediile din clasele 5-8 , iar 75% examenele.Oare pot intra la acest profil cu aceasta medie sau se calculeaza altfel examenele cu clasele 5-8?

2
NU cred ca intri la liceu... imi pare rau dar ramai cu 8 clase..\
Nici așa de grav, intri în a doua etapă, cea a nerepartizaților și a celor care au sub 5 la una din materii.
Cum adica a doua etapa?
Se face un al doilea examen cu subiecte de rezerva pentru a ii repartiza , pe cei ce au sub 5 la vreuna din materii, in locurile care raman neocupate dupa repartizarea initiala ( a celor ce au luat ambele examene) .
Nu se face niciun examen. Pe 4 iulie se prezintă la școală cei care au peste 5 la ambele materii. Ceilalți nu cred că se prezintă

Răspunsuri

2014-06-27T21:00:12+03:00
Media se calculeaza abs+3en/4 abs- media absolvire en-evaluare natinala . Deci iti iese 6,04 :d 
Scuze era 9,04 media pe clase, si cum am calculat ,mi-o dat 8.03. Oare mi-am calcula-o bine?
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-27T21:07:00+03:00
Deci în primul rând nu ţi-ai calculat medica corect media 5-8 nu te ridică atât de mult.
Ma=3Men+Mg/4
Ma=media de admitere
Men=media de la evaluarea naţională
*=ori sau înmulţit
Mg=media gimnazială sau media calsselor 5*8
/=împărţit sau supra
În acest caz:
Ma=3*5,05+9,01=15,15+9,01/4=24,16/4=6,04 (nu 7,04)
Şanse ai avea să intri însă depinde de numărul de locuri existente şi cât de mari sunt mediile celor care aplică pentru liceul acesta).
Sper că te-am ajutat! :)

depinde cati vor da anulacesta de ex daca sunt 100 de locuri si tu te afli printre acelea cu media respectiva intri,si crede-ma la ce evaluari au fost anul acesta cred ca o sa intri,si eu dau la mures la colegiul econimic transilvania
Nu este obligatoriu ca toate mediile să scadă. Şi chiar dacă o vor face nu vor scădea chiar atât de mult deoarece evaluările nu au fost chiar aşa imposibile cu excepţia compunerii de la subiectului 1 şi la subiectul 2 nu era obligatoriu sa scrii numele scriitorului contemporan.
Dapoi au fost unii corigenti , si tot au intrat la liceu