Analizati verbele sublineate, in ordinea : ce fel de verb este, conjunctie, persoana, numar, timp, mod, functie sintactica.

Eu as fi laudat daca as fi cuminte.
Am o vesta de cusut.
Baiatul este tanar.
Ar vrea sa citeasca o carte.
Fii cuminte baiete!
A scrie nu e usor.

2
va rug cat de repede!!!
Mai am puțin.
ok ms mult
Cu drag. :*

Răspunsuri

2014-06-26T10:28:57+03:00
Aș fi lăudat dacă-verb predicativ,însoțit de conjuncția simplă ”dacă”,persoana întâi,numărul singular,timpul prezent,mod condițional-optativ,funcția sintactică de predicat verbal
de cusut-verb predicativ,precedat de conjuncția simplă ”de”,persoana a treia,numărul singular,timpul prezent,mod supin,funcția sintactică de  complement indirect
este-verb copulativ (ajută la formarea predicatului nominal),persoana a treia,nr.sg.,timpul prezent,nu are mod,nu are funcție sintactică
să citească-verb predicativ,precedat de conjuncța ”să”,persoana a treia,nr. sg.,timpul prezent,mod conjunctiv,funcție sintactică de complement indirect
fii-verb copulativ (ajută la formarea predicatului nominal),persoana a doua,nr.sg.,timpul prezent,mod imperativ,fără funcție sintactică (nu are)
a scrie-verb predicativ,mod indicativ,funcție sintactică de complement indirect.

Sper că te-am ajutat.Multă baftă! :*
La de cusut este ilogic să spui timp prezent mod supin +este verb nepredicativ nu predicativ, este are mod (indicativ, timp prezent), fii ba are funcţie sintactică de predicat ver bal deoarece imperativul este un mod personal.+imperosnal nu are niciun timp+a scrie este verb nepredicativ nu predicativ şi nu este complement indirect ci subiect. Nu mai răspunde dacă le încurci, astfel vei deruta şi mai mult pe cel care a pus întrebarea
Oamenii greșesc și învață din greșelile lor.Îmi pare rău,m-am încurcat,voi avea grijă să nu se mai repete.O zi bună!
Nu am de gând să îţi scot ochii oricine greşeşte, stă în firea omului de a greşi şi a învăţa. La fel!
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-26T10:37:50+03:00
Este conjugarea nu conjuncţia.
aş fi lăudat=verb predicativ, conjugarea I, persoana I număr siungular, timpul perfect                           modul condiţional-optativ, funcţia sintactică de predicat verbal
de cusut=verb nepredicativ, conjugarea a-III-a, mod supin, funcţia sintactică de atribut
               (verbele nepredicative nu au persoană şi nu pot deveni predicate)
este=verb copulativ, conjugarea a-IV-a, persoana a-III-a număr singular, timp prezent,
         mod indicativ, (nu are funcţie sintactică deoarece doar dacă îl luam şi pe tânăr                  aveam predicat nominal)    
să citească=verb predicativ, conjugarea a-IV-a, persoana a-III-a număr singular, timp
                    prezent, mod conjunctiv, funcţia sintactică de predicat verbal
fii=verb predicativ conjugarea a-IV-a, persoana a-II-a număr singular, mod impertaiv,               funcţia sintactică de predicat verbal
a scrie=verb nepredicativ, conjugarea a-III-a, mod infinitiv, funcţia sintactică de subiect
Sper că te-am ajutat! :)
3 5 3