Salut am o intrebare la mate-info clasa a9a ce se face? Ca am zis ca dacau iau 55-60 la examen sa incerc... si daca nu reusesc sa ma transfer pe mine nu ma interesa deobicei fizica si chimia dar acum vreau sa invat si deaia intreb ce o sa fie... deobicei la chimie si fizica aveam media 6 sau 7 da eram total dezinteresat nici nu citeam lectia nici nu foloseam caietu :)), deci ce o sa fie la mate-info in a9a?

2

Răspunsuri

2014-06-25T14:36:55+03:00
Iti place matematica sau vrei sa faci asta dintr-un motiv?

Matematica pentru bine era ceva rau pana in a8a cand o inceput sa imi placa si incep cat de cat sa o inteleg ... si am inteles ca cheia ii sa faci exerciti multe.. si plus as vrea la acest profil ca ma atrage informatica
atunci incearca si succes
Multumesc sper sa fac fata :)
la asta ma gandesc si eu sa ma duc pe mate-info , chiar daca nu imi place chimia si fizica , matematica incepe sa-mi placa, iar la info ma pricep destul de mult
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-25T14:44:50+03:00
Deci, la mate-info se face multa matematica. De asemenea, se fac multa informatica (mai ales daca esti la profil de intensiv informatica) si multa fizica. Aceste trei materii sunt la un nivel ridicat. Si la chimie se predau lectii destul de grele si se face destul de mult, dar nu la fel cum se face la profilul de stiinte ale naturii. La biologie este un nivel mediu. Trebuie doar sa inveti teoria si sa rezolvi niste probleme. Limba romana si limba engleza (mai ales daca esti la profil de intensiv engleza) sunt si ele, de asemenea, la un nivel destul de ridicat. La romana, trebuie sa faci multe comentarii si sa citesti mult. Oricum, acest profil este considerat ca fiind cel care iti ofera cele mai multe oportunitati pentru viitor. 
18 5 18
Deci as putea face fata daca fac multe exerciti si invat lectie de lectie?
Da. Dar trebuie sa ai multa determinare si, cum ai zis si tu, sa inveti lecte de lectie. Daca nu faci asta, ramai in urma si, pur si simplu, nu vei putea acumula tot ce ai pierdut. Si eu sunt la germana, numai ca nu sunt la intensiv. La germana a fost destul de greu pentru mine, pentru ca a fost primul an in care am facut aceasta limba, dar am reusit sa o inteleg cat de cat.
*lectie
Multumesc pentru sfat :), nu e asa de greu trebuie doar sa inveti bazele :)
Asa este. :) Cu multa placere!