Salut , as vrea si eu un model sau un plan la :semnificatie mesaj intr-o opera epica si argumentare titlu intr-o opera epica
si as mai vrea sa stiu daca balada, idila sunt in programa pt maine?

2
figurile de stil sunt si in opere epice .... cauta cu atentie ca o sa gasesti
Exista figuri de stil si in opere epice
figurile de stil sunt ,cred eu , cea mai importanta chestie , pot fi utilizate in orice argumentare, mai putin in epic dar poate
La simulare aveam opera "Zapada saruta intinderile" ... opera epica , dar cu o figura de stil prezenta chiar si in titlu
Tare ma tem ca vom primi epic... Olimpicii au primit liric ,prea fain pt ei

Răspunsuri

2014-06-22T16:51:27+03:00
Balada si idila nu sunt in programa
In opinia mea,mesajul transmite sentimente de..fata de...In primul rand,eul liric contribuie la transmiterea mesajului prin marci lexico-gramaticale(exemple)In al2lea rand,sunt conturate tablouri cu ajutorul figurilor de stil si al imaginilor artistice(exp)In conluzie,mesajul indeamna la...(bucurie,tristete,iubire...)si comuniunea omului cu..(natura..)
deci trebuie sa scriu despre : 1/ opinia mea ,2/ eul liric 3/ fig de stil 4/ mod de expunere 5/ concluzie?
din cate stiu eu,fara moduri de expunere
mda dar ma gandesc , daca mesajul este legat de natura trebuie sa zic ca modul de exp este descrierea daca este ceva poetic despre viata sa zic despre eul liric si despre monolog
Noi cand am facut la clasa nu am zis de moduri se expunere
2014-06-22T16:51:42+03:00
Balada, idila, imnul nu sunt in programa. :)

dar imi poti da niste idei in opinia semnificatie mesajului? un plan ?