Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-21T21:17:45+03:00
Aici trebuie sa faci cu regula de 3 simpla :
3kg mere .... 7,5lei
4kg mere ... xlei
Si se fomeaza proportie 
4x7,5 totul supra 3 = x  si de aici x = 10
sau puteai sa imparti 7,5 la 3 si iti dadea 2,5 => 2,5 x 4 = 10lei 
Afla cat costa un kg:
7,5 : 3 = 2,5
atunci $ kg:
2,5 x 4= 10
2014-06-21T21:18:37+03:00