Bunnaaa !!!! am o confuzie ... ca sa-mi dau seama ca este atributul adjectival ... trebuie sa determine un adjectiv sau un substantiv ca sa fie adjenctival ? :\

2
întotdeauna dacă este atribut substantival sau atribut pronominal le mai pui ori prepozițional ori genitival
depinde daca este A.S.P trebuie să însoțească o prepoziție,iar dacă e A.S.G răspunde la una din întrebările A,ai,ale,alor cui? și nu are prepoziție
Sa mor daca mai inteleg ceva .. mai incuracat de tott ... luni am examen si am capu' praf ... nu mai inteleg deloc ...
păi ce nu ai înțeles?totuși ești clasa a 8a și nu știi Atributul?
e normal , il stiu ... dar eu stiam intr-un fel unii mi-au zis in alt fel .... tu mi-ai explicat in alt fell .... m-am incurcat s i nu mai stiu nimic ..

Răspunsuri

2014-06-21T20:46:54+03:00
Trebuie sa fie un adjectiv sau un numeral care determina un substantiv pentru a avea functie de atribut adjectival!
deci sa fie un adjectiv ... care sa det un subst sau numeral .. sa aiba functie sintactica de atr adjectival ?
NU, trebuie sa fie adjectiv sau numeral care determina un substantiv. Pentru ca un numeral care determina un substantiv se numeste atribut adjectival.
Da-mi un exemplu .. ! :)
Uite cartea "colorata". Aici colorata este adjectiv propriu-zis si are functie de atribut adjectival. "Vreo doi" elevi aici ai un numeral care determina un substantiv, si care se numeste atribut adjectival.
aa ... deci atunci cand determina un substantiv si un numeral are f.s de atr adje , nu ? :D
2014-06-21T20:47:44+03:00
Un substantiv
exemplu : colțul aurit - atribut adjectival